layout-wrota-lipiec2014-tlo

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

200324 ulm 160

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiono z inicjatywy Prezydenta RP w 2018 r. Dzień ten obchodzony jest 24 marca i ma charakter państwowy. Dla Muzeum Polaków Ratujących Żydów jest to dzień szczególny, ponieważ ustanowiono go w rocznicę śmierci patronów naszego Muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej. Wraz z ukrywanymi u nich Żydami z rodzin Goldmanów zostali oni rozstrzelani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 r.

W związku z zaistniałym zagrożeniem epidemiologicznym uroczyste obchody dnia 24 marca br. redukujemy do złożenia wieńców na grobie Rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej, przy pomniku Rodziny Ulmów w Sadzie Pamięci oraz pomniku poświęconym pamięci żydowskich ofiar Zagłady i ich anonimowych polskich wspomożycieli na placu muzealnym.

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na oficjalnym profilu Facebook Muzeum – na bieżąco będzie trwać kampania upamiętniająca oraz popularyzująca ideę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przygotowaliśmy dla Państwa spot, a także wiele niezwykłych historii, w tym biogramy kolejnych podkarpackich Sprawiedliwych, do których Muzeum dotarło w swoich badaniach, i których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów 24 marca.

Dzięki wsparciu POLREGIO sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie spot Muzeum Polaków Ratujących Żydów zostanie wyświetlony na łącznej liczbie 680 ekranów, umieszczonych w pociągach poruszających się w czterech województwach: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i małopolskim, do dnia 24 marca 2020 roku. Dodatkowo, pasażerowie Polskich Linii Lotnicznych LOT mogą przeczytać artykuł o Muzeum w marcowym wydaniu magazynu pokładowego „Kaleidoscope”, a także wywiad z dyrektor dr Anną Stróż-Pawłowską w kwietniowym wydaniu tego czasopisma. 24 marca br. w przestrzeni wirtualnej, w tym w mediach społecznościowych, odbędzie się premiera nowej wystawy „Czy można im było w tej samotności pomóc?/ Was there any way to help them in this desolation?”, poświęconej pomocy Żydom w okupowanej Polsce.

200324 ulm

 

 

7.12 banerek 728x90NOWY

 

 

rzeszow airport 460

 

 

muzeum kresy baner NEREUS LOGObleu fond blanc