layout-wrota-lipiec2014-tlo

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Zapraszamy na film "Rzeszowskie janusze. Rodzina"

180111 rzeszowskie janusze1 CopyW piątek 19 stycznia 2018 r. o godz. 17:30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7 odbędzie się premiera drugiej części produkcji filmowej „Rzeszowskie janusze” – pt. „Rodzina”. Premierę poprzedzi wernisaż wystawy pt. „Inspirowani januszami 2”. Dodatkową atrakcją będzie Podkarpacki Wehikuł Czasu wraz z epokowymi rekwizytami, dlatego organizatorzy zachęcają do przyjścia w strojach wizytowych nawiązujących do mody lat 20 i 30.XX wieku. Impreza jest częścią Rzeszowskich Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

O FILMIE „RZESZOWSKIE JANUSZE. RODZINA”

Produkcja filmowa pt. „Rzeszowskie janusze” jest wielowątkowym spojrzeniem na unikalne dziedzictwo miejskiej fotografii opartym na losach rodziny Januszów. Część druga pt. „Rodzina” skupia się na postaci Leopoldyny Januszowej - polskiej pionierki fotografii i żony zasłużonego dla rzeszowskiej kultury Edwarda Janusza. Leopoldyna wraz z dziećmi, w następstwie nestora rodu, pozostawili po sobie olbrzymi dorobek fotograficzny, stanowiący blisko 30 tys. artefaktów w postaci szklanych klisz, błon fotograficznych i odbitek zdjęć. Spuścizna ta jest jednym z największych i najlepiej zachowanych zbiorów zdjęć w Polsce. Zdjęcia z tego zbioru są potocznie określane „januszami”.

„Rzeszowskie janusze. Rodzina” to opowieść dokumentalna o Rzeszowie w czasie I wojny światowej i po odzyskaniu niepodległości opisana za pomocą starych fotografii, animacji, wątków fabularnych opartych na losach rodziny Januszów, wywiadów i muzyki. Film akcentuje rolę kobiecą w historii fotografii i kulturze miejskiej, prezentuje niepublikowane dotąd „janusze”.

O PREMIERZE I DODATKOWYCH ATRAKCJACH

Premiera filmu „Rzeszowskie janusze. Rodzina” odbędzie się w piątek 19 stycznia 2018 r. o godz. 17:30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7. Imprezę poprowadzi Katarzyna Hadała.

Oprócz premiery odbędzie się w WDK drugi pokaz filmu w sobotę 27 stycznia 2018 r. o godz. 18:00.

Bezpłatne bilety na oba pokazy będą do odbioru w portierni WDK od 11 stycznia 2017 r. Liczba miejsc jest ograniczona.

W dniu premiery widzowie będą mogli skorzystać z dodatkowej atrakcji, jaką jest Podkarpacki Wehikuł Czasu – magiczne urządzenia, dzięki któremu każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w klimacie „rzeszowskich januszy”. W tym celu będą przygotowane epokowe rekwizyty oraz retro tła. Stylizowane zdjęcia będą robione nieodpłatne z opcją odbitki na miejscu.

Zapraszamy na popremierowe Retro After Party przy muzyce z winylowych płyt w Piętro Cafe, które mieści się na I piętrze w kamienicy nr 10 w Rynku.

Zainteresowani dziedzictwem Januszów mogą obejrzeć unikalną kolekcję starych aparatów fotograficznych, a także od 19 stycznia 2018 r. nieznane dotąd atelierowe portrety Rzeszowianek na wystawie „Studium portretu kobiecego” w jednej z lokacji filmu – Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie.

Produkcja filmowa jest realizowana przez Fundację Rzeszowską w koprodukcji z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, Podkarpacką Komisją Filmową, Estradą Rzeszowską i studiem multimedialnym BZFZ oraz we współpracy z „Jadernówką” – Oddziałem Fotograficznym Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Fundacją Aparat Caffe, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz współfinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa. Mecenat nad filmem objęła ICN Polfa Rzeszów S.A. Honorowy patronat nad produkcją objął Prezydent Miasta Rzeszowa.

Więcej informacji można znaleźć na www.rzeszowska.org.pl

180111 rzeszowskie janusze

 

 Pamiętej o JPK_VAT 

logo przedsiebiorcza Copy

520x100 interreg Pl Sk Podkarpackie 

 

7.12 banerek 728x90NOWY

 

rzeszow airport 460

 

muzeum kresy baner NEREUS LOGObleu fond blanc