layout-wrota-lipiec2014-tlo

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Rzeszów

Rzeszów to ponad 178-tysięczne miasto, stolica województwa podkarpackiego, siedziba władz diecezjalnych, największy ośrodek przemysłowy, handlowo-usługowy, akademicki i kulturalny w południowo-wschodniej Polsce. Położony jest nad rzeką Wisłok, która na północ od miasta, w okolicach Tryńczy wpada do Sanu. W Rzeszowie spotykają się dwie krainy geograficzne – równinna, lesista Kotlina Sandomierska i pięknie ukształtowane, pagórkowate Pogórze Karpackie. Region rzeszowski należy do najcieplejszych w Polsce, położony w podgórskiej strefie klimatycznej, charakteryzuje się długimi upalnymi latami i niezbyt ostrymi zimami.
 
rzeszow-ppa
 
Dogodne położenie miasta na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych oraz bliskość południowej i wschodniej granicy (ok. 90 km od granic z Ukrainą i Słowacją) stanowią o jego znaczeniu jako ważnego węzła komunikacyjnego, sprzyjają rozwojowi gospodarki, handlu i turystyki. Krzyżują się tu międzynarodowe trasy: E-40 – z Drezna do Lwowa i Kijowa, E-371 – z Gdańska przez Warszawę, na Słowację i południe Europy, a także drogi krajowe nr 9 i nr 19, łączące kraje skandynawskie i nadbałtyckie z państwami Europy środkowo-wschodniej. Sieć drogową i kolejową uzupełnia położony niespełna 3 km od granic miasta nowoczesny Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, który może przyjąć wszystkie typy samolotów, nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Po ostatniej modernizacji lotnisko w Jasionce posiada nowoczesny terminal i drugi w kraju co do długości, pas startowy. Obecnie obsługuje stałe linie do Warszawy, Londynu, Dublina, Nowego Jorku, Bristolu, Birmingham i Frankfurtu. Gospodarczy obraz miasta ukształtowała w znacznej mierze silna tradycja lotnicza i związany z nią program budowy COP (Centralnego Okręgu Przemysłowego), który dał początek dzisiejszej WSK "PZL-Rzeszów" (wcześniejszej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego – Państwowych Zakładów Lotniczych), znanej z produkcji silników lotniczych i przodującej w naszym mieście pod względem liczby zatrudnionych osób. Szczególne uznanie na światowych rynkach zyskał produkowany przez tutejszy "ZELMER" sprzęt gospodarstwa domowego.
 
Spośród firm z udziałem kapitału zagranicznego najbardziej liczące się to: "ALIMA-GERBER" produkująca soki i odżywki dla dzieci, producent farmaceutyków ICN-POLFA Polfa Rzeszów S.A. (w kooperacji VALEANT) oraz Sanofi-Aventis. Rozwijają się również przedsiębiorstwa wielu innych branż, w szczególności - teleinformatycznej, takich jak Asseco Poland S.A. – twórca specjalistycznego oprogramowania dla banków i przedsiębiorstw. W mieście z powodzeniem prosperują małe i średnie firmy najróżniejszych branż: elektronicznej, budowlanej, meblarskiej, spożywczej, odzieżowej.
 
Dobrze rozwija się handel, czego wyrazem jest powstanie licznych centrów handlowych i hipermarketów, a także popularność i rozmach rzeszowskich imprez targowo-wystawienniczych. Dzięki proinwestycyjnej polityce w mieście rozwija się nowoczesne budownictwo mieszkaniowe, unowocześnia się i rozwija sieć dróg lokalnych, wiele uwagi poświęca się także tworzeniu terenów zielonych w mieście.
 
Potencjał gospodarczy miasta uzupełnia zaplecze wykwalifikowanej kadry. Na wyższych uczelniach: Uniwersytecie Rzeszowskim, Politechnice Rzeszowskiej – prowadzącej jedyny w kraju kierunek kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego, Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, Wyższej Szkole Zarządzania, Wyższym Seminarium Duchownym oraz Zamiejscowym Wydziale Administracyjno-Prawnym Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Przemyślu – zdobywa wiedzę ok. 50 tys. studentów.
 
Pięknie położony u stóp Karpat Rzeszów, którego udokumentowana historia sięga roku 1354, szczyci się wieloma zabytkami, z których do najbardziej interesujących można zaliczyć: XV–wieczny Ratusz, XIV–wieczny kościół farny, XVI–wieczny Zamek Lubomirskich, pochodzące z XVII–wieku klasztor oo. Bernardynów, Zespół Klasztorny Popijarski oraz letni pałacyk Lubomirskich, XVIII-wieczny kościół i klasztor oo. Reformatów, a także kamienice w Rynku. Szczególną atrakcję dla turystów stanowi usytuowana pod kamienicami i płytą Rynku, Podziemna Trasa Turystyczna, licząca 369 m długości. Społeczność Rzeszowa przez wieki była mieszanką kultur i narodów. Dowodem zamieszkiwania tutaj ludności żydowskiej są do dziś zachowane Synagogi - Staromiejska z XVII i Nowomiejska z XVIII wieku. W mieście i okolicy odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe, z których wiele ma charakter międzynarodowy. Szczególną renomę zyskał sobie organizowany przez Filharmonię Rzeszowską Festiwal Muzyczny w Łańcucie, jak również odbywający się co trzy lata Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, łączący nasz region z Polonią całego świata.
 
Pośród licznych cyklicznych imprez organizowanych w mieście do najbardziej popularnych należą: „Dni Rzeszowa”, „Święto ul. 3 Maja – czyli Święto na Pańskiej”, „Dni Kultury Marynistycznej”, „Świętojańska Fantazja”, „Jarmark Rzecha” oraz „Wieczory Muzyki Organowej” w Katedrze Rzeszowskiej. Dużym zainteresowaniem cieszą się także Rzeszowskie Spotkania Teatralne, Biennale Plakatu Teatralnego i Biennale Sztuki Komputerowej oraz liczne wystawy malarstwa i fotografii. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Rzeszowskiej zaliczana jest do grupy kilku najlepszych w kraju. Także jako jedna z najlepszych pod względem akustycznym oceniana jest sala koncertowa Filharmonii Rzeszowskiej. Turyści mają zapewnioną w mieście szeroką bazę noclegowo-gastronomiczną. Przyjemnie można spędzić czas w licznych restauracjach, pubach, kawiarniach, pizzeriach i dyskotekach. W mieście działają muzea, galerie fotografii i malarstwa oraz domy kultury. Do najbardziej charakterystycznych należą: Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli, które posiada jeden z najbogatszych zbiorów w kraju, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa oraz otwarte w marcu 2009 roku jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek. Dużą wagę przywiązuje się także do stworzenia warunków atrakcyjnego wypoczynku i rozbudowy istniejącej bazy sportowo – rekreacyjnej. Rzeszów utrzymuje współpracę partnerską z dziewięcioma miastami: Bielefeldem w Niemczech, Buffalo w USA, Klagenfurtem w Austrii, Koszycami na Słowacji, Nyíregyházą na Węgrzech, Lwowem, Iwano-Frankiwskiem i Łuckiem na Ukrainie, Lamią w Grecji oraz Satu Mare w Rumunii.
 
Miasto przypisuje istotną rolę do kontaktów z zagranicznymi partnerami. Współpraca ta nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza teraz, w związku z poszerzeniem granic Unii Europejskiej. Celem kontaktów partnerskich jest wymiana doświadczeń i współpraca w dziedzinie gospodarki, urbanistyki, ochrony środowiska, nauki, medycyny, pomocy społecznej, kultury, sportu i turystyki oraz bezpieczeństwa publicznego. Punktem wyjściowym jest współpraca pomiędzy samorządami miast, która stwarza dalsze możliwości nawiązywania kontaktów pomiędzy instytucjami, organizacjami i osobami prywatnymi. Partnerstwo miast jest też istotnym elementem procesu integracji europejskiej.
 
Rzeszów chętnie gości wszystkich tych, którzy widząc szansę sukcesu gospodarczego, zechcą zatrzymać się tu na dłużej, tych, którzy pragną się kształcić w rzeszowskich szkołach i uczelniach, jak również tych, którzy na trasie turystycznych wędrówek zechcą przekonać się, że trafili do gościnnego polskiego miasta, do którego warto powrócić raz jeszcze.
 
 

 

 szczepimysie long

7.12 banerek 728x90NOWY

 

 

rzeszow airport 460

 

 

muzeum kresy baner NEREUS LOGObleu fond blanc