layout-wrota-lipiec2014-tlo

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Sanok

Od XII w. był ważnym ośrodkiem administracyjnym, powstałym w miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska z IX w., co zostało potwierdzone badaniami archeologicznymi, przeprowadzonymi na wzgórzu Fajka. Pierwsza wzmianka o Sanoku pochodzi z 1150 r. i znalazła się w Latopisie Hipackim. W tym czasie był to najważniejszy gród obronny i centrum ruskiej władzy administracyjnej nad grodem i otaczającymi go terenami. Magdeburskie prawo miejskie Sanok otrzymał należąc jeszcze do Rusi Halickiej. W czasach I Rzeczypospolitej miasto było ważnym ośrodkiem administracyjnym bardzo rozległej, bo sięgającej od źródeł Sanu po Tyczyn, Ziemi Sanockiej.
 
Zachowało się tutaj wiele cennych zabytków: gotycki zamek Kazimierzowski przebudowany w XVI w. w stylu renesansowym, XVII-wieczny klasztor i kościół oo. franciszkanów, neoromański kościół farny, w którym w 1417 r. Władysław Jagiełło poślubił czwartą żonę Elżbietę Granowską, budynek mansjonarzy z XVII w., stare kamienice mieszczańskie z XVIII i XIX w., XVIII-wieczna katedralna cerkiew prawosławna. W Sanoku ma swoją siedzibę ordynariusz prawosławnej diecezji przemysko-sądeckiej.
 
Znajduje się tutaj również największe w Polsce, pod względem zajmowanej powierzchni, Muzeum Budownictwa Ludowego – Skansen, gdzie zgromadzono ponad 100 budynków bojkowskich, doliniańskich, łemkowskich i pogórzańskich, kościół, trzy cerkwie oraz unikatowa kolekcję ikon. W Muzeum Historycznym cenna ekspozycja ikon oraz stała wystawa prac nieżyjącego już światowej sławy malarza współczesnego rodem z Sanoka Zdzisława Beksińskiego. Odbywają się tutaj ważne imprezy kulturalne, m.in. Collage Teatralny, Festiwal im. Adama Didura, festiwal Euro-Folk.
 
O przemysłowym znaczeniu Sanoka zdecydowało zlokalizowanie tutaj fabryki wagonów kolejowych, później przekształconej w fabrykę autobusów AUTOSAN. W 2002 r. powstał tutaj Obszar Przemysłowy Sanok, będący elementem Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu, oparty na STOMIL SA Sanok i AUTOSAN SA. Obecnie w Sanoku mieszka ok. 42 tys. ludzi.
 
www.sanok.pl

 

 szczepimysie long

7.12 banerek 728x90NOWY

 

 

rzeszow airport 460

 

 

muzeum kresy baner NEREUS LOGObleu fond blanc