layout-wrota-lipiec2014-tlo

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

28 Finał WOŚP "Wiatr w żagle"

rzeszow wosp28. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY odbędzie się 12 stycznia 2020 roku. Jego celem będzie zakup specjalnych sprzętów dla dziecięcej medycyny zabiegowej. W tym roku na Podkarpaciu powstało 46 sztabów WOŚP - we wszystkich największych miastach jak Rzeszów, Stalowa Wola, Mielec, Krosno, Sanok, Tarnobrzeg czy Przemyśl, ale też w małych a czasem bardzo małych miejscowościach jak Równe, Stobierna, Skopanie czy Wara.

Czytaj więcej...

Orszaki Trzech Króli przejdą przez Podkarpackie

 01 orszak6 stycznia 2020 roku, pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami ponad 850 miejscowości w Polsce i 18 poza jej granicami.

Czytaj więcej...

Leski Jarmark Bożonarodzeniowy

lesko jarmarkBurmistrz Miasta i Gminy Lesko oraz Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku zapraszają na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w dniach 21, 22 i 23 grudnia na Małym Rynku (Plac Pułaskiego - obok cukierni Szelca).

Czytaj więcej...

Jarosławski Jarmark Bożonarodzeniowy

jaroslaw jarmark1Od 19 do 22 grudnia jarosławski rynek już po raz piąty stanie się tłem dla Jarmarku Bożonarodzeniowego. W centrum miasta przez cztery dni zagości szczególna, świąteczna atmosfera, na straganach pojawią się smaczne produkty regionalne, ozdoby choinkowe, rękodzieło artystyczne – wszystko, co może ubogacić wigilijny stół lub stać się oryginalnym podarkiem dla najbliższych.

Czytaj więcej...

Mikołaj ląduje w Podkarpackim – odlotowe Mikołajki na lotnisku!

191202 mikolaj lotniskoW niedzielę, 8 grudnia na lotnisku w Jasionce wyląduje Św. Mikołaj. Tego dnia organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji dla najmłodszych, które rozpoczną się o godz. 10:00 i potrwają do godz. 17:00. Gościem specjalnym „Odlotowych Mikołajków” będzie Krystian Herba. Imprezę poprowadzą: Marek Rusinek oraz Kasia Szewerniak.

Czytaj więcej...

Mikołaje na lotnisku w Krośnie

191118 krosno mikolajeKROSNO. MIKOŁAJE NA LOTNISKU. Mikołaj wręczy dzieciom prezenty.

Czytaj więcej...

Zamek w Krasiczynie

 

Drzewa Sapiehów

Dąb nasuwa wyobrażenie mocy i trwałości,
Lipa zapowiada bliskość siedliska wiejskiego,
które przyjaznym cieniem okrywa.  
 
               Fraciszek Ksawery Giżycki, O przyozdabianiu siedlisk wiejskich

Pierwsze przekazy dotyczące założenia ogrodowego w Krasiczynie sięgają XVIII wieku i zawierają informacje o znajdującym się poza obrębem zamku ogrodzie włoskim.

Nowym właścicielem Krasiczyna w roku 1834 został książe Leon Sapieha. [ ... ] Zapoczątkował przebudowę ogrodu w styl angielskiego parku krajobrazowego. W tym mniej więcej czasie utworzono wyspę i ukształtowano półwysep. Potem pieczołowitą opieką otoczył ogród syn Leona Sapiehy, Adam, jedyny żyjący spośród ośmiorga dzieci. On to wprowadził zwyczaj sadzenia drzew z okazji narodzin swoich dzieci, dębu dla syna i lipy dla córki. Akt sadzenia drzewa po narodzinach nowego członka rodziny jest charakterystyczny dla większości ludów indoeuropejskich. Ma on zarówno wróżyć długie życie nowo narodzonemu dziecięciu, jak również symbolizuje jego zakorzenienie w danej społeczności. [ ... ] Sadząc kolejne drzewa swoich dzieci Adam Stanisław Sapieha zakorzeniał je w krasiczyńskiej ziemi, tym samym w symboliczny sposób obejmując ją w posiadanie i czyniąc swoją rodową siedzibą. [ ... ] Z inicjatywy Leona Sapieha powołano Galicyjskie Towarzystwo Gospodarskie. Leon Sapieha był też założycielem Akademii Rolniczej w Dublanach, która miała przygotowywać synów ziemian do zarządzania swoim majątkiem. [ ... ]

Bliskim współpracownikiem księcia Adama był Włodzimierz Dzieduszycki, właściciel pobliskiego Zarzecza i twórca Muzeum Przyrodniczego we Lwowie. [ ... ]

Działalność ojca kontynuowały jego dzieci: Władysław był posłem na sejm, działał tak że czynnie w Galicyjskim Towarzystwie Gospodarskim oraz Towarzystwie Kredytowym Ziemskim. W 1910 roku przekazał krasiczyńskie archiwum Ossolineum.

Wspominając go w setną rocznicę urodzin, ówczesny kardynał Karol Wojtyła, który z jego rąk otrzymał święcenia kapłańskie, odwołując się do zasadzonego Adamowi Sapiesze drzewa, tak rzekł: „Był mężem jak drzewo zasadzone nad strumieniem wód, drzewo owocodajne i niezachwiane, którego widok nie tylko dla Polaków, ale dla całego chrześcijaństwa był podstawą nadziei i radości”.

okladkaogrody bigTekst pochodzi z albumu: Podkarpacie. Ogrody historyczne, z fotografiami Krzysztofa Motyki oraz tekstami Heleny Marii Grad i Małgorzaty Kostuchowskiej.
Wydawnictwo LIBRA i PROT, Rzeszów 2008

 

Pałac w Zarzeczu

Une ferme modelle

Zielona murawa, drzewa, wody i ptaki, oto są twoje pędzle,
płótna malarskie i kolory. Natura jest w mocy twojej,
i twoja ręka płodna może stwarzać świata żywioły. 
 
               Jacques Delille, Ogrody

Park w Zarzeczu powstał w latach 1817- 1819 jako jeden z elementów wzorcowego majątku ziemskiego założonego przez Magdalenę z Dzieduszyckich Morską. [ ... ]

Idea, jaka jej przyświecała przy zakładaniu siedziby w Zarzeczu, to stworzenie une ferme modelle – gospodarstwa wzorcowego, które, jak sama pisała, „w całą okolicę by wniosło światło nowej nauki i powiększyło wytwórczość rolną tak u obywateli jak i u prostych oraczy”. Jednak podstawowym założeniem, które chciała zrealizować pani szambelanowa, było połączenie wszelkich budynków, zabudowań gospodarczych i towarzyszącej im roślinności w ujednolicone założenie, które określała mianem „masy plantacji połączającej”, przez co „rozumie się, cały obwód siedliska przez nią zajętego. [ ... ]” Wiadomości, które zebrała w trakcie swoich wojaży, opublikowała w Zbiorze rysunków wyobrażających co celniejsze budynki wsi Zarzecze w Galicji .[ ... ] Szambelanowa dołączyła do swego albumu dziesięć kolorowych tablic, z których każda przedstawiała inną propozycję kompozycji florystycznej, mającej ozdobić wnętrze mieszkalne.

O wyborze miejsca na nową siedzibę zadecydowały walory malarskie pejzażu wokół Zarzecza, jak również grupa starych dębów, które Magdalena Morska umiejętnie wkomponowała w stworzony przez siebie park angielski, roztaczający się wokół rezydencji. [ ... ]

Po bezpotomnej śmierci Magdaleny Morskiej, która już w roku 1817 rozwiodła się ze swoim mężem, majątek przeszedł na własność jej brata, a następnie jego syna, hrabiego Włodzimierza Dzieduszyckiego, który kontynuował działalność szambelanowej, w znacznym stopniu przyczyniając się do rozwoju kultury rolniczej na terenie Galicji. [ ... ] Jednak jego największą zasługą dla kultury polskiej było założenie Muzeum Przyrodniczego, którego początek dała kolekcja rodzinna fundatora. [ ... ]

W dowód uznania za prowadzoną działalność naukową, a przede wszystkim za ofiarowanie swego muzeum narodowi, Krakowska Akademia Umiejętności mianowała Dzieduszyckiego swym członkiem – korespondentem, a w 1894 r. otrzymał on doktorat honoris causa Uniwersytetu Lwowskiego. [ ... ].

okladkaogrody bigTekst pochodzi z albumu: Podkarpacie. Ogrody historyczne, z fotografiami Krzysztofa Motyki oraz tekstami Heleny Marii Grad i Małgorzaty Kostuchowskiej.
Wydawnictwo LIBRA i PROT, Rzeszów 2008

 

 

 

7.12 banerek 728x90NOWY

 

 

rzeszow airport 460

 

 

muzeum kresy baner NEREUS LOGObleu fond blanc